Established with domain hosting

 CO2 sistem

 

 

 

Kao komponente procesa fotosinteze, svijetlo, voda i ugljični dioksid - CO² su neraskidivo povezane. Tijekom procesa fotosinteze biljke koriste energiju svijetla, da pretvore CO² i vodu u ugljikohidrate - šećere, koji su im glavni faktor rasta . Kao nusprodukt ovog procesa oslobađa se kisik - O² koji je od vitalnog značenja za cijeli biotop akvarija. Kako se 90% suhe tvari biljke, sastoji od vode i CO², logično je da CO² predstavlja najvažniji biljni nutrijent uopće.Ako se u akvariju ne poduzimaju nikakve dodatne mjere za dodavanje CO², količina ovog nutrijenta, s vremenom , postaje potpuno nedostatna za ranije opisani proces fotosinteze.

Dodavanje CO² u akvarij tako možemo smatrati najvažnijim korakom za postizanje pravilnog rasta i održavanja biljaka . Uz ovaj gradivni učinak, na bilje, CO² u suradnji sa karbonatima iz vode, čini prirodni pufer-sistem za regulaciju PH- nivoa (kiselosti) vode.Generalno govoreći, karbonati iz vode u konjukciji s CO² održavaju vodu u blago kiselom do neutralnom području, PH između 6,5 i 7º, što je optimalno za bilje i za veliku većinu akvarijskih riba.

Postoji više sistema za dodavanje CO² u vodu, od onih koji se sastoje od reaktora i izmjenjivog spremnika sa CO², a predviđeni su za jednokratnu upotrebu do ozbiljnih sistema koji koriste boce za punjenje . Bit ovih sistema je u stalnoj kontroli nivoa CO², koja se vrši pomoću PH elektrode umočene u akvarij ili filter posudu, koja podatke šalje u PH kompjuter, a ovaj pak upravlja otvaranjem i zatvaranjem magnetnog ventila preko kojega istječe CO². Plin se polako preko CO²- reaktora distribuira u akvarij te se tamo troši za sve prije navedene svrhe ( hrana akvarijskom bilju i zajedno s karbonatima iz vode služi kao Ph pufer).

U ponudi imamo sve CO² sisteme, od najjednostavnijih do onih profesionalnih, eminentnih proizvođača- JBL, TETRA, AQUA MEDIC,SERA, FERPLAST, JUWEL.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 Print   

 Nitrat reduktori
Nitrati (NO³) u akvarij dospijevaju na dva različita načina:
1/ dio dolazi sa svakom promjenom vode ili nadopunjavanjem dijela vode koji se izgubi hlapljenjem
2/dio koji nastaje biološkim procesima u akvariju
 
Biološke reakcije u akvariju su te koje su odgovorne za najveći dio povećanja razine nitrata.

 Proteini predstavljaju osnovni sastojak većine hrana za ribe, a hranjenjem riba, glavnina tih proteina dospijeva direktno u vodu. Najveći dio dušika iz proteina metaboliziraju filterske bakterije preko vrlo toksičnog amonijaka u manje toksične nitrite i na posljetku u nitrate.

Ove se kemijske reakcije događaju u prisutnosti kisika.Bakterije roda NITROSOMONAS oksidiraju amonijak do nitrita a bakterije NITROBACTER nitrite do nitrata. 

U većini akvarija nitrati su konačni produkt razgradnje proteina i kao takvi ostaju u akvariju. U stanju su ih za svoje potrebe iskorištavati samo akvarijske biljke i alge, i to u ograničenim količinama.

Povećanje razine neiskorištenih nitrata dovodi do prekomjerne fertilizacije i pojačanog rasta algi. Nitrati u velikim količinama imaju i toksično djelovanje na morske beskralježnjake ali i na  akvarijske ribe.

U nitratreduktorima voda se tretira anaerobno odnosno bez prisutnosti kisika. Princip djelovanja je u tome da mnoge bakterije u odsutnosti kisika imaju sposobnost korištenja nitrata, kao zamjene za kisik, u svojim metaboličkim procesima. Tom reakcijom u vodi, djelovanjem bakterija od nitrata nastaje neškodljivi plin dušik (N²) i kisik. U ponudi imamo nitratreduktore firme AQUAMEDIC i GROTECH.
 
 
 

 Print   

 Hladnjaci
 

Hladnjaci se sve češće rabe kao dio opreme, kako kod zahtjevnije slatkovodne akvaristike a još više kod konzumne morske akvaristike, koja je nezamisliva bez efikasnog hlađenja vode.

Kod konzumnih jadranskih morskih akvarija, imperativ za držanje rakova i dubinske morske ribe, je održavanje temperature mora ispod 18º C. Obzirom da su bazeni često smješteni na terasama restorana, gdje nema klimatizacije, još je zahtjevnije održavanje temperature u zadanim granicama.

PET CLUB je ovlašteni uvoznik i distributer hladnjaka TECO za Republiku Hrvatsku. U ponudi imamo hladnjake za akvarije dimenzija od 200 l- 4000 l.

Svi manji modeli su gotovo bešumni , a veći modeli su najtiši na tržištu. Ta karakteristika je važna iz razloga, što često hladnjake pozicioniramo unutar prostora, pa bi buka narušila ugodu sjedenja u blizini akvarija. Uz navedeno značajno je istaknuti da su svi hladnjaci proizvedeni u EU. Rezervni dijelovi su dostupni a garantni rok za sve hladnjake je 12 mj. U slučaju greške na uređaju, mi vam osiguravamo zamjenski uređaj dok je vaš na popravku, što će znati cijeniti svi oni kojima hlađenje iz bilo kojeg razloga ne smije stati ( držanje konzumnih rakova i riba).

 

 

 


 Print   

 Protein skimmeri

 

 

Protein skiming ili obiranje proteina jedan je od ključnih vidova filtracije vode a kod morske akvaristike, je uz živo morsko kamenje i živi podni supstrat, svakako najvažniji dio filter sistema.

Bit procesa je da se proteinski otpadni produkti ili krupnije čestice proteinskog porijekla, u skimeru miješaju s vrlo fino raspršenim mjehurićima zraka, nastalim djelovanjem posebnih pumpi, te se na taj način formirani film, u vidu guste pjene, ekstrahira iz skimera u posudu za skupljanje pjene a samim tim i iz vode.

Po mjestu gdje se pozicionira skimer dijelimo ih na one koji su u akvariju ili filter posudi i one koji su van akvarija ili filter posude.

Učinak im je sličan, ali su vanjski skimeri u pravilu puno većeg kapaciteta. Razlike su i u tome, na koji se način aerira voda, i zrak raspršuje unutar skimera. To se može raditi putem zračne pumpe i raspršivača zraka ( manji skimeri uglavnom za slatku vodu), a i putem specijalnih "venturi" pumpi koje samostalnu usisavaju zrak iz okoline, velikom snagom ga raspršuju i miješaju s vodom te potom tu smjesu vraćaju u skimer posudu.

U ponudi su nam skimeri različitih proizvođača( GROTECH, AQUAMEDIC, SCHURAN, TUNZE) za akvarije zapremine od 100 l- 3000 l, a na zahtjev možemo dobaviti i isporučiti i skimere za velike sustave i do 20000 l.

 
 

 


 Print   

 Ostalo

 

 

EKSKLUZIVNI AKVARIJI IZRAĐENI OD PLEXIGLASA

Tijekom zadnjeg desetljeća došlo je do velikih promjena u akvaristici, a naročito u dijelu morske akvaristike.Unatoč tome mnogi akvariji još uvijek izgledaju isto - poput kutija sa izraženim silikonskim spojevima na svim dodirnim točkama između ploha akvarija.

ZAŠTO PLEXIGLAS?

Za razliku od staklenih ploha, akrilno staklo se može puno efektnije uobličiti u akvarij . Akril ima mnoge prednosti koje se mogu uklopiti u akvarijsku cijelinu. Tko god, pa makar i jednom, vidio akvarij sa zakrivljenim frontama, bio je njime oduševljen.

Poluzaobljeni akvariji imaju znatno veću vidnu plohu u odnosu na klasične ravnostrane akvarije. Osim toga, svaki novi kut gledanja daje nam posve različitu vizuru samog akvarija. Vidne plohe mogu biti konveksne i konkavne . Ogrebotine prilikom čišćenja akvarija, ukoliko upotrebljavamo adekvatnu opremu, malo su vjerovatne, kao i kod staklenih akvarija. Veća osjetljivost akrilnog stakla na grebanje u usporedbi s običnim staklom, najčešći je argument koji se spominje kao manjkavost akrilnog stakla.

Međutim, ukoliko ne upotrebljavamo metalne predmete, nego mekše plastične materijale kao polietilen, ta je opasnost svedena na minimum. Osim toga, danas se u nekim zemljama ,(SAD), glavnina akvarija radi od  plexiglasa (čak 80%) i tih problema nema.

PREDNOSTI PLEXIGLASA U ODNOSU  NA OBIČNO STAKLO

  1. Postojanost boja - plexiglas gotovo uopće ne filtrira boje. Dakle plava riba će stvarno biti plava, dok staklo manje ili više daje krivu impresiju prirodne boje.
  2. Provodljivost topline je manja nego u staakla pa je potrebno znatno manje energije za grijanje odnosno hlađenje.
  3. Čvrstoća - plexiglas je 17 puta čvršći od stakla i puno fleksibilniji. Kod akvarija sa zakrivljenim frontama gotovo uopće ne trabamo poprečna pojačanja, što je velika prednost kod čišćenja.
  4. Možemo raditi okrugle akvarije različitih promjera...
  5. Specifična gustoća plexiglasa je 1,16 g/ccm i gotovo je jednaka specifičnoj gustoći vode (1,00 g/ccm), a znatno manja od specifične gustoće stakla (2,60 g/ccm). To ga čini znatno lakšim i neusporedivo transparentnijim od stakla. Ta prozirnost, koja je gotovo istovjetna vodi, nam omogućuje izradu vrlo debelih stjenki (za vrlo velike akvarije), a da debljina ni na koji način ne iskrivljuje sliku koju gledamo. 

 

                                                  


 Print   

 
  Register  Login