|
|
Hladnjaci se sve češće rabe kao dio opreme, kako kod zahtjevnije slatkovodne akvaristike a još više kod konzumne morske akvaristike, koja je nezamisliva bez efikasnog hlađenja vode.
Kod konzumnih jadranskih morskih akvarija, imperativ za držanje rakova i dubinske morske ribe, je održavanje temperature mora ispod 18º C. Obzirom da su bazeni često smješteni na terasama restorana, gdje nema klimatizacije, još je zahtjevnije održavanje temperature u zadanim granicama.
PET CLUB je ovlašteni uvoznik i distributer hladnjaka TECO za Republiku Hrvatsku. U ponudi imamo hladnjake za akvarije dimenzija od 200 l- 4000 l.
Svi manji modeli su gotovo bešumni , a veći modeli su najtiši na tržištu. Ta karakteristika je važna iz razloga, što često hladnjake pozicioniramo unutar prostora, pa bi buka narušila ugodu sjedenja u blizini akvarija. Uz navedeno značajno je istaknuti da su svi hladnjaci proizvedeni u EU. Rezervni dijelovi su dostupni a garantni rok za sve hladnjake je 12 mj. U slučaju greške na uređaju, mi vam osiguravamo zamjenski uređaj dok je vaš na popravku, što će znati cijeniti svi oni kojima hlađenje iz bilo kojeg razloga ne smije stati ( držanje konzumnih rakova i riba).
|
|
Ca- reaktor je jedan od uređaja namijenjenih naprednijoj morskoj akvaristici. Prirodna biološka aktivnost morskih organizama kao što su ribe, koralji i dr. remeti ravnotežu između kalcija (Ca) i ugljične kiseline (CO²) u vodi.
Razlog tomu, leži u činjenici da morski organizmi za izgradnju svoje skeletne mase troše kalcij karbonat (CaCO³) iz vode. Kao rezultat toga dolazi do manjka kalcija(Ca) i rasta Ph vrijednosti-kiselosti vode.
Ca-reaktori su uređaji koji uspostavljaju prirodnu ravnotežu između kalcija(Ca) i ugljične kiseline(CO²) u akvariju. Punjeni su hidro-karbonatom, visoko pročišćenim kalcij-karbonatom. Zbog prirodnog svojstva kalcij-karbonata da je netopiv kod uobičajene Ph vrijednosti morske vode, neophodno je u Ca-reaktor dodavati CO². Ovo rezultira rastom Ph vrijednosti vode lokalno u reaktoru, te posljedičnim stvaranjem kalcij-bikarbonata (Ca(HCO³)²).
Da izbjegnemo pretjerano dodavanje CO², odnosno prekomjerno zakiseljavanje vode, koristimo PH kompjuter koji onda sukladno zadanim vrijednostima propušta adekvatne količine CO². Kalcij bikarbonat, koji je nastao u ovoj kemijskoj reakciji, biljke i životinje koriste direktno za izgradnju skeleta u obliku kalcij-karbonata, a ostatak CO² iz reakcije kalcij-bikarbonat→kalcij karbonat u akvariju se iskorištava u procesu fotosinteze, što je podrobnije opisano u dijelu o CO² sistemima.
U ponudi imamo Ca reaktore tvrtki GROTECH i AQUA MEDIC.
|
|
Nitrati (NO³) u akvarij dospijevaju na dva različita načina:
1/ dio dolazi sa svakom promjenom vode ili nadopunjavanjem dijela vode koji se izgubi hlapljenjem
2/dio koji nastaje biološkim procesima u akvariju
Biološke reakcije u akvariju su te koje su odgovorne za najveći dio povećanja razine nitrata.
Proteini predstavljaju osnovni sastojak većine hrana za ribe, a hranjenjem riba, glavnina tih proteina dospijeva direktno u vodu. Najveći dio dušika iz proteina metaboliziraju filterske bakterije preko vrlo toksičnog amonijaka u manje toksične nitrite i na posljetku u nitrate.
Ove se kemijske reakcije događaju u prisutnosti kisika.Bakterije roda NITROSOMONAS oksidiraju amonijak do nitrita a bakterije NITROBACTER nitrite do nitrata.
U većini akvarija nitrati su konačni produkt razgradnje proteina i kao takvi ostaju u akvariju. U stanju su ih za svoje potrebe iskorištavati samo akvarijske biljke i alge, i to u ograničenim količinama.
Povećanje razine neiskorištenih nitrata dovodi do prekomjerne fertilizacije i pojačanog rasta algi. Nitrati u velikim količinama imaju i toksično djelovanje na morske beskralježnjake ali i na akvarijske ribe.
U nitratreduktorima voda se tretira anaerobno odnosno bez prisutnosti kisika. Princip djelovanja je u tome da mnoge bakterije u odsutnosti kisika imaju sposobnost korištenja nitrata, kao zamjene za kisik, u svojim metaboličkim procesima. Tom reakcijom u vodi, djelovanjem bakterija od nitrata nastaje neškodljivi plin dušik (N²) i kisik. U ponudi imamo nitratreduktore firme AQUAMEDIC i GROTECH.
|
|
CO² SISTEMI
|
Kao komponente procesa fotosinteze, svijetlo, voda i ugljični dioksid - CO² su neraskidivo povezane. Tijekom procesa fotosinteze biljke koriste energiju svijetla, da pretvore CO² i vodu u ugljikohidrate - šećere, koji su im glavni faktor rasta . Kao nusprodukt ovog procesa oslobađa se kisik - O² koji je od vitalnog značenja za cijeli biotop akvarija. Kako se 90% suhe tvari biljke, sastoji od vode i CO², logično je da CO² predstavlja najvažniji biljni nutrijent uopće.Ako se u akvariju ne poduzimaju nikakve dodatne mjere za dodavanje CO², količina ovog nutrijenta, s vremenom , postaje potpuno nedostatna za ranije opisani proces fotosinteze.
Dodavanje CO² u akvarij tako možemo smatrati najvažnijim korakom za postizanje pravilnog rasta i održavanja biljaka . Uz ovaj gradivni učinak, na bilje, CO² u suradnji sa karbonatima iz vode, čini prirodni pufer-sistem za regulaciju PH- nivoa (kiselosti) vode.Generalno govoreći, karbonati iz vode u konjukciji s CO² održavaju vodu u blago kiselom do neutralnom području, PH između 6,5 i 7º, što je optimalno za bilje i za veliku većinu akvarijskih riba.
Postoji više sistema za dodavanje CO² u vodu, od onih koji se sastoje od reaktora i izmjenjivog spremnika sa CO², a predviđeni su za jednokratnu upotrebu do ozbiljnih sistema koji koriste boce za punjenje . Bit ovih sistema je u stalnoj kontroli nivoa CO², koja se vrši pomoću PH elektrode umočene u akvarij ili filter posudu, koja podatke šalje u PH kompjuter, a ovaj pak upravlja otvaranjem i zatvaranjem magnetnog ventila preko kojega istječe CO². Plin se polako preko CO²- reaktora distribuira u akvarij te se tamo troši za sve prije navedene svrhe ( hrana akvarijskom bilju i zajedno s karbonatima iz vode služi kao Ph pufer).
U ponudi imamo sve CO² sisteme, od najjednostavnijih do onih profesionalnih, eminentnih proizvođača- JBL, TETRA, AQUA MEDIC,SERA, FERPLAST, JUWEL.
|
TUNZE
SINGLECONTROLLER |
MULTICONTROLLER |
TURBELLE CONTROLLER
Ovo su elektronske jedinice koje upravljaju radom TURBELLE pumpi na različite načine.
Na SINGLERCONTROLLER se spajaju do dvije TURBELLE a na MULTICONTROLLERU do četiri.
Kretanje vode može biti konstantno u jednom pravcu, naizmjenično u dva pravca, kružno.
Pumpe mogu raditi u noćnom programu smanjenom snagom, ima ugrađen foodtimer,
koji za vrijeme hranjenja riba prekida rad pumpi itd.
|
RO STATION
Uređaji za reverzibilnu osmozu postali su imperativ kod velikog broja hobista i profesionalaca koji se bave tropskom morskom akvaristikom, a sve češće se rabe i u zahtjevnijoj slatkovodnoj akvaristici. TUNZE proizvodi uređaje u rasponu 30-200 litara tretirane vode po danu.
NANO RO STATION je posebno interesantan zbog kapaciteta 30-60 litara/ dan, kao i zbog izuzetno jednostavne montaže na običnu slavinu, pomoću adaptera koji se isporučuje zajedno s uređajem.
|
Nano RO station
|
Ta količina vode dostatna je za dnevne potrebe akvarija do 1500 litara. |
|
POWER MAGNET
Magneti za čišćenje stakla debljine od 6 mm - 60 mm. Prednost ovih magneta je u mogućnosti promjene podložaka nakon što se oni istroše. Podlošci se promijene vrlo jednostavno jer su izvedeni u vidu čička.
|
LJEPILA
UV LAMPE I OZONERI
UV lampe su vrlo koristan i sve češće prisutan dio akvarijske opreme.
Princip rada sastoji im se od djelovanja ultraljubičastog svijetla na vodu koja prolazi kroz lampu.
Kad kažemo lampa, može se pomisliti na klasične lampe, što naravno nije točno. Izvor ultraljubičastog svijetla zatvoren je kod UV lampi unutar zatvorenog kućišta, a tok vode u potpunosti je odvojen od same UV žarulje, i teče kroz prozirne staklene cijevi, što omogućava djelovanje ultraljubičastog svijetla na vodu.
Lampe se mogu spajati u seriju s vanjskim filtrima ili direktno pomoći vlastite pumpe adekvatnog protoka vode.
Djelovanje UV lampe na vodu je dezinfekcijsko, algicidno,baktericidno i viricidno.
Prikladne su za slatkovodne i morske akvarije, kao i za vrtne ribnjake i fontane. Razlikuju se naravno po kapacitetu, snazi UV žarulje i količini protoka vode koji mogu podnijeti bez da se naruši učinkovitost djelovanja.
U ponudi su nam UV lampe tvrtki TETRA, OASE, LAGUNA, AQUA MEDIC, i snage od 5W do 50W adekvatnih za akvarije i bazene zapremina od 100 l-10000 l .
|
|
|
|
OZON GENERATORI ILI OZONERI
Dodavanje ozona u akvarij ima višestruki učinak na kvalitetu akvarijske vode. Djelovanje ozona je u prvom redu dezinficirajuće, u smislu uništavanja bakterija, algi i virusa, a samim tim i očuvanja zdravlja svih organizama u akvariju. Pored toga potpomaže i razgradnju tvari koje dovode do žućkastog zamućenja vode, što rezultira kristalnom bistrinom akvarija.
Radi se o uređajima male voltaže koji se gumenim crijevima spajaju na usis zraka protein skimera.
Rad im je najbolje regulirati spajanjem na timer, jer prevelika dnevna količina ozona može djelovati toksično na akvarijske organizme.
Danas se za istu namjeru koriste i ozon reduktori koji ekstrahiraju višak ozona iz akvarija.
Ozoneri se razlikuju po količini proizvedenog ozona po satu. U akvaristici se koriste uređaji sa kapacitetom od 25 – 300 mg ozona po satu.
|
GroTech
|
OWER FLOW BOX
Preljevna posuda za uspostavljanje cirkulacije u smjeru akvarij →filter posuda.
Kapacitet joj je 5000 l/h. Posuda je dobro rješenje, bilo u kombinaciji s podnim otvorom ili samostalno, ukoliko podni otvor iz bilo kojeg razloga nije moguć.
|
WATER AUTO – TOP UP SYSTEM
Sistem za automatsko nadolijevanje akvarija. Postavlja se na način da se pumpa sistema pozicionira u rezervoar za vodu a plovak koji regulira rad pumpe u filter posudu. Plovak reagira na smanjenje nivoa vode u filteru a samim tim i u akvariju (povezani sistem), te pokreće pumpu koja iz rezervoara dopunjuje filter posudu-akvarij.
|
PVC ELEMENTI
U ponudi imamo PVC elemente u sivoj boji, za spajanje filterskih sistema lijepljenjem ili sistemom gumenih brtvi. Uglavnom su to različita L, T koljena, redukcije, spojni elementi, ventili i slično, za cijevi promjera 20-50 mm. Na zahtjev možemo dobaviti i druge profile.
|
|
GUMENO CRIJEVO |
|
KORAFIX STICK
Ljepilo za koralje i druge elemente koje je potrebno zalijepiti u morskom akvariju (kamenje isl.)
|
|
|
|
|